Доктор юридичних наук вважає сумнівним рішення Сумського виконкому (про обмеження)

Виконавчий комітет Сумської міськради 28 березня проголосував за нові правила поведінки на вулиці під час карантину. Вони містять в собі багато заборон, зокрема, не можна виходити на вулицю без маски, їсти в парку та гуляти з собакою довше 30 хвилин.

Суспільне запитала у доктора юридичних наук Дмитра Лук’янця, чи не обмежують ці заборони конституційних прав громадян.

Чи може виконавчий комітет ухвалювати таке рішення

Як вважає Дмитро Лук’янець, це рішення сумнівне з точки зору відповідності закону.

“Тут використана “уловка” юридичного характеру – це “розширене тлумачення”. По закону “Про захист від інфекційних хвороб”, на який посилаються в рішенні, там повноваження щодо обмеження прав і свобод людини під час карантину – воно віднесене до Кабміну. Рішення про запровадження карантину має містити перелік профілактичних і протиепідемічних заходів, у тому числі й перелік прав і обмежень, які запроваджуються. Органам місцевого самоврядування встановлювати обмеження цих прав не надано”, – каже він.

Історія на Сумщині: лягаючи спати в гостях, ризикуєте прокинутися боржником

Однак, говорить він, у законі написано, що органи місцевого самоврядування встановлюють особливий порядок реалізації карантинних заходів. На думку Дмитра Лук’янця, виконком міг це розтлумачити так, що “особливий порядок” може містити додаткові обмеження для громадян. Наприклад, у рішенні Кабміну не вказано про те, що людям заборонено збиратися понад двоє осіб.

За словами Дмитра Лук’янця, особливий порядок – це те, що стосується тих заходів, які визначені в постанові Кабміну. Органи місцевого самоврядування можуть з урахуванням місцевих особливостей запроваджувати на свій розсуд заходи, які не містять додаткових порушень прав громадян, зазначає він.

За цією постановою, пояснює правник, органам місцевого самоврядування дозволено встановлювати КПП на в’їздах/виїздах до зони карантину, перевіряти документи та робити санітарний огляд транспорту.

“Це рішення (виконкому – ред.) можна поставити під сумнів – якщо, наприклад, суд буде розглядати справу про адмінпорушення за порушення правил, що написані в цьому рішенні. Ось тут можна поставити під сумнів ці правила, з точки зору відповідності цих заходів до постанови Кабміну”, – каже Дмитро Лук’янець.

Хто буде контролювати виконання правил

Дмитро Лук’янець вважає, що проконтролювати дотримання цих правил – неможливо. Ці справи може розглядати тільки суд, адже в адмінкомісії немає таких повноважень. А основна робота – складати протоколи – буде покладена на поліцію. Однак, чи вистачить поліціянтів для повного контролювання міста, – запитує він.

Окрім поліції, говорить Дмитро Лук’янець, ці протоколи можуть складати посадові особи органів охорони здоров’я. Але, наприклад, лікар не зможе скласти цей протокол, бо особа повинна бути наділена цими повноваженнями певним правовим актом – цим правом наділені посадові особи Держсанепідемстанції.

Можуть таке робити також посадові особи, які уповноважені на те виконавчими комітетами органів місцевого самоврядування, але в рішенні виконавчого комітету таких посадових осіб не визначено, зазначає доктор юридичних наук.

Увага! Вночі переходимо на літній час

“Якщо ми припустимо, що воно буде якимось чином виконуватись чи контролюватись поліцією, то поліція складатиме протокол, передаватиме до суду, суд має викликати особу, щоб слухати справу про адмінпорушення. Штрафи там шалені: від 17 тис. грн до 32 тис. грн. Це дуже багато”, – каже він.

Щодо цих обмежень, які написані в цьому рішенні, Дмитро Лук’янець вважає, що виникне дилема – на кого скласти адмінпротокол.

“Наприклад, за рішенням виконкому не можна збиратися більше двох людей, а на вулиці стоять три чи чотири людини. То на кого скласти адмінпротокол? На всіх чотирьох? Але ж можна збиратися по два, то порушують тільки двоє. А хто з них порушники? Якщо на всіх чотирьох, то виникне питання в суді”, – каже Дмитро Лук’янець.

“Коли такі масові обмеження вводяться – забезпечити контроль за ними дуже важко”.

“З точки зору піару воно виглядає красиво, з точку зору особистого відношення, то його складно виконувати для людей. Наприклад, без масок не виходити на вулицю. Щоб змусити, як приклад, мене виходити на вулицю без маски, то треба забезпечити всіх масками. Щоб в усіх аптеках були маски, доступні для людей”, – сказав він.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *