Чому в Сумах немає офіційних пляжів?

У Сумах немає офіційних пляжів, лише — місця для відпочинку людей у воді. Журналісти з’ясовували, які вимоги до пляжів висуває закон та на яку допомогу можуть розраховувати мешканці обласного центру у випадку нещасних випадків на воді.

На Блакитних озерах любить проводити час Анастасія Дудка. “Зазвичай відпочиваю і купаюсь тут. У цьому місці вода — найчистіша в нашому місті, на мій погляд. Плаваю погано. Недобре, що це неофіційний пляж, немає рятувальників. Люди можуть не відреагувати вчасно”.

Лише місця відпочинку. Чому в Сумах немає офіційних пляжів

19 липня з цього озера, поблизу дачного кооперативу “Залізничник”, майже з п’ятиметрової глибини підняли тіло 17-річної сумчанки. Водолази міської рятувально-водолазної служби отримали повідомлення про це об 11.05, об 11.40 дістали загиблу.

Як працюють водолази

“Хотілося б, щоб люди розуміли: ми не просто так катаємось на своїх машинах, а виконуємо службові обов’язки. Коли ця ситуація сталася, їхали на службовому авто. Позаду був човен: заважають, махають руками, крутять біля скроні – ставлять питання свого перебування тут вище за все. Так, я розумію: зона відпочинку, але ж ми тут не гуляємо”, — говорить водолаз Сумської міської рятувально-водолазної служби Валерій Марков.

Лише місця відпочинку. Чому в Сумах немає офіційних пляжів

Начальник служби розповідає: чергувати у місцях відпочинку, за винятком офіційних масових заходів, не повинні згідно з посадовими обов’язками.

“Основне завдання служби – це пошук загиблих на воді. За нами закріплена територія 16 ОТГ. Це Сумський район, Краснопільщина, Білопільщина. У ці райони ми виїжджаємо для пошуку загиблих на воді. Рятування здійснюють особи, які використовують водні об’єкти для оздоровчих, спортивних заходів. Вони здійснюють обстеження, рятувальників наймають”, — каже начальник Сумської міської рятувально-водолазної служби Олександр Мізенко.

Лише місця відпочинку. Чому в Сумах немає офіційних пляжів

“Вкотре ми звертаємось і нагадуємо головам територіальних громад та власникам баз, які використовують водні об’єкти або прибережну захисну смугу водойм: саме ви повинні дбати про безпеку під час відпочинку людей на водоймі. Відповідно до законодавства України на вас покладено обов’язок обстеження дна пляжів, обладнувати і утримувати рятувальні пости зі спеціально підготовленими рятувальниками, забезпечувати їх приміщеннями і рятувальними засобами”, — зазначає речник головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області Олег Стрілка.

Читати також: Сумська облрада підтримала закриття дитячого протитуберкульозного санаторію у Шостці

Територію на Блакитних озерах не орендують

Територію пляжу біля Блакитних озер міська рада до 2017-го року надавала в оренду товариству “Макрос”. Останні чотири роки у подовженні договору відмовляють, говорить директор підприємства Володимир Грицай.

“Коли у нас був договір оренди, ми там тримали рятувальників, обробляли пісок, очищали. Зараз Лисенко разом з таким депутатом як Зименко і своїм помічником з Департаменту ресурсних платежів Клименком, нам не подовжують договір оренди вже 5 років: хочуть забрати у нас бізнес. Ми зараз не в змозі тримати рятувальників, ми навіть виграли судову справу. Якби нам не заважали такі люди як Лисенко, Зименко і Клименко, ми б набагато більше могли б для людей зробити”, — каже він.

Лише місця відпочинку. Чому в Сумах немає офіційних пляжів

Говорити про причини не подовження договору директор Департаменту забезпечення ресурсних платежів Юрій Клименко відмовився. Сказав лише, що стосунки з товариством “Макрос” вирішують у судовому порядку.

Хто має відповідати

“Відповідно до Наказу МВС від 17 квітня 2017 року обов’язково міська влада – виконком або відповідний департамент чи управління або особа, яка бере в оренду земельну ділянку біля водного об’єкта, повинна укласти договір з рятувальною атестованою службою. За цим договором повинні бути створені вежі, рятувальні пости. Вся відповідальність за цей випадок лежить на міській владі, аж до того, що відкрити кримінальне провадження за бездіяльність та службову недбалість”, — говорить юрист Гліб Федорко.

Лише місця відпочинку. Чому в Сумах немає офіційних пляжів

На запитання, чому у Сумах немає офіційного пляжу, і чи з’явиться він, міський голова Олександр Лисенко відповів так: “Зараз облаштовується комунальний пляж на території Студентського пляжу. У мене декілька зауважень є до керівництва і, я думаю, ви побачите з часом кадрові зміни в роботі нашої рятувальної станції. Хочемо змінити її роботу, щоб вони не просто слідкували за якістю дна, а й чергування вели”.

Міський голова говорить, що можливо потрібно збільшувати кількість працівників. “Над цим працюємо. А що стосується пляжів — роботу почали. На студентському пляжі вже й майданчики є, і зони відпочинку є, туалет встановили. Коли ми надамо йому статус пляжу, він тоді буде відповідати всім вимогам. Я всім раджу купатися там, тому що там є поруч все-таки рятувальна станція, і це більш безпечно”, — зазначив він.

Студентський пляж

Журналісти побували на Студентському пляжі і запитали сумчан, як їм тут відпочивається та чи все влаштовує.

“Ми зазвичай купаємось біля Харківського мосту, але там пляж став дуже брудним: багато сміття. Тому діти мене ведуть сюди — “на студентський”. Боїмося. Але тут не дуже глибоко. Діти у мене завжди — з кругом, і я за ними дивлюсь. А те, що рятувальників немає, це погано. Це потрібно терміново виправляти”, — каже Наталія Платонова.

“Ми тут і на тому боці купаємося. Дивимося за дітьми. А самі вже ж стараємося акуратно. Звичайно, потрібні рятувальники, обов’язково”, — зазначає Анатолій Воронін.

Для того, щоб реанімувати людину, яка втопилася, без наслідків для здоров’я, в середньому є 6 хвилин, розповідають у рятувально-водолазній службі.

“Найчастіше свідок поки зрозуміє, що людина потонула, проходить три хвилини. Поки подумає, куди подзвонити – ще 3 хвилини. І вже тоді час ролі грає, коли його витягнуть – реанімувати неможливо. Якщо хто думає, що там, під водою, все видно — це зовсім не так. Там темно, водолаз шукає наосліп. Іноді такі пошуки ведуться і день, і два”, — розповів Мізенко.

Додає: врятувати людину є можливість на глибині 1,75 м. Саме така глибина має бути на офіційному міському пляжі. Територія далі має бути огороджена буями. Запливаючи на глибину понад два метри, відпочивальники ускладнюють можливу рятувальну операцію.

Статистика смертей на воді та обстеження

З початку року на Сумщині сталося 34 події на воді. 25 людей загинули, з них три — дитини. Вісім людей загинули в обласному центрі. У цьому році Сумська рятувально-водолазна служба уклала договори з 13 громадами на загальну суму майже 590 тис. грн, при цьому Садівська, Річківська та Юнаківська громади відмовились укладати договори. Це означає, що в ці населені пункти у разі потреби водолази не приїдуть.

Лише місця відпочинку. Чому в Сумах немає офіційних пляжів

На початку купального сезону водолази обстежили і очистили на території Сумської громади сім зон відпочинку: на озері Чеха, в районі Студентського пляжу, біля Харківського мосту, біля бази відпочинку “Олдиш”, гриль-парку “Поляна”, “Мамаївщина”, “Вітязь”, “Островок”, у дитячих таборах “Зоряний”, “Універ”, “Сонячний”, “Зоряний”, а також — у Степанівці та Солідарному, повідомляють у ДСНС.

suspilne

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *