На Сумщині відкрили унікальну виставку «Ямпільщина: побутова порцеляна та фаянс. XX століття»

порцеляна2.jpg

У Ямпільському краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття експозиції «Ямпільщина: побутова порцеляна та фаянс. XX століття».

Всесвітній день музеїв на півночі Сумщини пройшов відповідно до дати. У Ямпільському музеї розпочала роботу нова експозиція, присвячена порцеляні та фаянсу. 

Виставковий простір музею поділений на декілька локацій. Наприклад, елементи виставки «Із бабусиного буфету», «З маминого серванту» демонструють вміст радянських сервантів з посудом. Бо в ті часи – це була не тільки прикраса будинку, а й ознака заможності та добробуту родини.

Відвідувачам експозиції розповіли, як дізнатися більше про посуд – місце та час виготовлення, що засвідчує клеймо та який декор є особливо цінним. Навчили і як відрізнити порцеляну від фаянсу
Окремий розділ виставки присвячений саме порцеляні. «Тонка, як папір. Гладка, як озеро. Дзвінка як гонг». Так говорять про неї на Батьківщині — в Китаї. В Ямполі ж представили той порцеляновий посуд II половини XX століття, яким користувалися на Сумщині.

порцеляна4.jpg

До слова, в цей період в Україні працювало близько 30 порцелянових підприємств. Одним із них був легендарний Сумський фарфоровий завод. Він – один з наймолодших.
На виставці представлена і колекція порцелянових статуеток другої половини XX століття виробництва радянських та зарубіжних заводів. Частина з них — з приватного зібрання Віталія СКВАРЦОВА (м.Дружба). А свої ляльки із порцеляни надала для загального огляду його односельчанка Лідія СИТЕНКО.

Вази, фрагменти столових та чайних сервізів, сувенірно-подарункові речі, коньячно-лікерний сервіз «Рибки», німецький сервіз «Мадонна», білий з позолотою чеський кавовий сервіз, знамениті статуетки «Одарка та Карась», «Садко», «Дяк та Солоха», «Вишивальниця» – це лиш мала частина виставки, яку організувала директорка музею Олена ТАХТАЙ. Музей став справою її життя, а кожну річ в ньому вона асоціює зі своїми дітьми. Бо кожен експонат треба було знайти, вивчити та неординарно представити відвідувачам.

Читати також: У Сумах вночі згоріла автівка (відео)

«Музей – частина мого життя. Це вже потім люди почали зносити до нього цікаві для нащадків речі та предмети побуту своїх предків. Коли зрозуміли суть та важливість закладу. Але цій музейній культурі треба було ще навчитися. Збирала експонати, як правило, самостійно. Одягала зручний одяг та взуття і їхала по віддалених селах – автобусом, на велосипеді, гужовим транспортом. Ходила по дворах, зустрічалась з представниками місцевого самоврядування. Просила у людей передати речі до музею. Вони йшли на зустріч», — говорить Олена Тахтай.

порцеляна5.jpg

Особливою гордістю для неї є постійно діюча гончарна експозиція музею. До слова, Ямпільщина пов’язана з таким матеріалом як глина. Але ця глина (глей) застосовувалась для виготовлення грубих керамічних виробів. Для порцеляни та фаянсу потрібна особлива біла глина – каолін. На Сумщині вона є у с.Полошки (поблизу Глухова). Каолін або «глухівка» вважався кращим для порцелянового виробництва.

Окрім тематичної експозиції у Ямпільському краєзнавчому музеї представлено ще багато цікавинок – унікальні предмети побуту, фотографії, національний одяг, головні убори та багато-багато іншого. Особливо вражає колекція вишитих сорочок з різних куточків України.

порцеляна11.jpg

Виставка «Ямпільщина: побутова порцеляна та фаянс. XX століття» тільки розпочала свою роботу. Отож, усі бажаючі можуть на власні очі побачити прекрасні та вже історичні речі.
До слова, Ямпільський краєзнавчий музей знаходиться на території знаменитого місцевого ботанічного саду, який вражає красою та різноманіттям ландшафтного дизайну, барвами найкрасивіших квітів та екзотичних рослин. Отож, після музею його відвідувачі можуть зробити незабутні селфі напам’ять.

Оксана Кедя Джерело та фото ST

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.