Нові податки на житло, алкоголь та городину. Рада підтримала законопроєкт 5600: що зміниться

Верховна рада підтримала у другому читанні так званий «ресурсний» або «податковий» законопроєкт №5600, який передбачає зміни до Податкового кодексу. Дискусії навколо цього проєкту точаться близько пів року: представники бізнесу виступають проти збільшення податкового навантаження, утім автори переконують, що документ сприятиме протидії ухиленню від оподаткування, зменшить рівень тіньової економіки та наповнить бюджет.

За проголосували 255 народних депутатів, при цьому власне «слуг» – 210. «Батьківщина» дала 2 голоси, «За майбутнє» – 18, «Довіра» – 19, позафракційні – 6. 

Читайте також: У Сумах розбили чергову скляну зупинку

Законопроєкт в залі представляв голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він повідомив, що після того, як документ ухвалили у першому читанні, до нього подали 11 з половиною тисяч депутатських пропозицій та поправок.

«Тому Верховна рада застосувала процедуру, передбачену статтею 119-1 регламенту. Внаслідок цієї процедури від кожної депутатської фракції та групи було подано по п’ять правок. Більшість депутатських фракцій подали ці поправки. Комітет виконав технічну роботу, підсумував подані поправки для врахування. Загалом таблиця до другого читання містить 159 поправок і пропозицій народних депутатів, з яких 29 — на врахування», — розповів Гетманцев.

Документом пропонується удосконалити деякі положення кодексу щодо загальних питань адміністрування податків, податків на прибуток підприємств, доходи фізичних осіб, додану вартість, акцизного та екологічного податків, рентної плати, плати за землю, умов перебування на спрощеній системі оподаткування. На думку авторів, цей законопроєкт допоможе залучити до бюджету близько 30 мільярдів гривень.

Читайте також: На Сумщині через вітер без електрики залишились 13 населених пунктів

Данило Гетманцев наголосив, що ухвалення законопроєкту №5600 передбачено Меморандумом з МВФ, який містить норму про покращення адміністрування податків та мінімізацію можливостей для зловживань. Окрім того, бюджет на 2022 рік повинен враховувати зміни податкового законодавства, що містяться у законопроєкті №5600.

Що зміниться

У Податковому кодексі з’явиться термін — мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ), мінімально можлива сума податків, яку платитимуть користувачі землею. Розмір МПЗ визначатиметься за формулою: сума всіх податків не може бути меншою за 5% від вартості землі. МПЗ не визначається для земельних ділянок, що використовуються дачними та садівничими кооперативами (товариствами), а також набуті у власність/користування членами цих кооперативів.

Також, у разі набуття чинності законопроєктом, буде оподатковуватися продаж «власної сільськогосподарської продукції» (продукція, що вирощується, відгодовується, виловлюється, збирається, виготовляється, виробляється, переробляється безпосередньо виробником цієї продукції — власником, орендарем або користувачем земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь) податком на доходи фізосіб (18%) у разі, якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат.

Ставка «екологічного» податку (за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення) підвищиться і буде обчислюватися у залежності від об’єму викидів та рівня небезпечності відходів, а ставка податку за викиди двоокису вуглецю становитиме 30 гривень за 1 тонну.

За продаж другого об’єкта нерухомості протягом звітного податкового року громадянам доведеться сплатити податок за ставкою податку на доходи фізичних осіб 5%. При цьому дохід, отриманий від продажу протягом звітного податкового року третього та наступних об’єктів нерухомості передбачає сплату 18% податку.

Акцизний податок на алкогольні напої підвищиться на 5%, наприклад на пиво із солоду ставки підвищаться з 2,78 грн/літр до 2,92 грн/літр (59,82 грн/літр 100%-го спирту при середньому вмісті спирту в напої 5%), на ігристі вина – з 11,65 грн/літр до 12,23 грн/літр, на інші зброджені напої – з 8,02 грн/літр до 8,42 грн/літр, на сидр – з 1,06 грн/літр до 1,11 грн/літр. На міцні алкогольні напої ставки акцизу підвищаться з 126,96 грн/літр до 133,31 грн/літр.

suspilne

Народні депутати від опозиції розкритикували законопроєкт, зокрема, співголова фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко повідомила, що її однопартійці заблокують підписання цього законопроєкту, а голова фракції «Голос» Ярослав Железняк попередив, що цей документ відтепер «впливатиме на життя кожного».

«Якщо у вас є земельні ділянки, тепер зросте утримання в п’ять разів. Якщо у вас є підприємства, до вас можуть прийти з перевіркою, тому що можуть свідчити дані про ваші порушення. В залі була збита правка про ренту на руду, я не розумію ентузіазму, найголовніші зміни щодо ренти відбулись в Кабміні, говорячи зараз, воно не сильно вплине на дохідну частину бюджету, була правка, що стосується по єдиному податку для сільськогосподарських виробників. Злетіла правка, що стосується нарахування ПДВ під час обігу акцизних товарів, тютюну, достатньо технічна правка. Все інше пройшло в тому вигляду як було підготовлено комітетом», — прокоментував Железняк.

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *