У Лебедині на Сумщині підприємці виступили проти адміністрації ринку

Підприємці непродовольчого ринку Лебедина, що на Сумщині, об’єдналися проти власників ринку, вважаючи, що ті 29 років володіють ринком незаконно. Поштовхом для конфлікту стало російське вторгнення. Підприємці говорять, що адміністрація ринку залишила їх напризволяще перед загрозою окупації. Власники ж ринку заявляють: їх майно хочуть захопити рейдери. 

Підприємець Сергій Сіробаба говорить, що близько 25 років торгує на Лебединському непродовольчому ринку. Вважає, конфлікт з адміністрацією почався після того, як до міста підійшли російські танки:

“З кінця березня, коли російські війська підійшли до міста і почалися бомбардування міста, охоронна фірма, яка охороняла ринок, три дні нам дали можливість вивезти звідси товар. Хто не зміг вивезти товар, ми організували свою охорону. Місяць ми протримались. З того періоду, коли російські війська пішли від міста, повернулися директори, які прийшли потім на ринок і поставили знову перед нами умову, що ви охороняти ринок не будете, це будемо робити ми”.

"Кому належить ринок". В Лебедині на Сумщині підприємці виступили проти адміністрації ринку

Тепер, за словами Сергія Сіробаби, ринок стереже їхня охорона, за охорону адміністрації вони не платять.

Підприємиця Лариса Хоруженко розповідає, що торгує тут жіночим одягом понад 20 років. Говорить, адміністрація підприємства, що здає їм в оренду торгові місця, не має права збирати “містове”:

“Я підприємець, я платник єдиного податку, я повинна знати, за що я повинна платити. Нам цього не надають. Ми слідчому написали, в наш відділ (поліції – ред.), щоб вони перевірили. Вони нам дали відповідь, що це не кримінальна справа, тому ми будемо звертатись до суду, щоб відкрили кримінальну справу. Вони ж нам підвищили на 60 %, ми питаємо: за що? Дайте нам, будь ласка, документи. Нам сказали: Галаєв сказав так”.

Незгодні з позицією адміністрації ринку підприємці створили кооператив “Креон”. Сюди, за словами Лариси Хоруженко, ввійшло більш як 30 людей. Вони звернулися за допомогою до землевпорядника Василя Бесараба, щоб підготувати позов до суду.

Пан Василь показав Суспільному копію першого статуту ринку, зареєстрованого рішенням Лебединського виконкому у січні 1993 року.

“Всі організації та реорганізації підприємства проводяться за спільним рішенням Облспоживспілки і виконкому міської ради народних депутатів. А також ми отримали копії документів, на підставі яких Лебединський ринок був перетворений. Спочатку приєднаний до Облспоживспілки, а потім реорганізований в підприємство, знову-таки, “Лебединський ринок”, – говорить Василь Бесараб, землевпорядник.

Він вважає, що правління Сумської облспоживспілки перевищило свої повноваження, роками розпоряджаючись майном громади. Бо, відповідно до статуту, реорганізації ринку мали бути узгоджені з міськрадою, чого не було. Частина підприємців на ринку продовжують платити “містове” і за охорону представникам Облспоживспілки, чекаючи, хто переможе.

"Кому належить ринок". В Лебедині на Сумщині підприємці виступили проти адміністрації ринку

“Моя позиція: вирішуватися має тільки в судовому порядку і як суд постановить, так воно і потрібно бути. Все через суд”, – каже Віталій Озерний, підприємець.

Директорку підприємств, що входять до структури Облспоживспілки і займаються збором “містового” та охороною Оксану Карпенко журналісти Суспільного на робочому місці не застали. Коментувати ситуацію телефоном жінка не стала.

Міський голова Олександр Бакликов також вважає, що крапку в питанні: кому належить ринок Лебедина, – має поставити суд. Хоча земля під ринком належить громаді.

“Громада не може вкладати ті кошти, щоб там, дійсно було цивілізоване місце для торгівлі, бо це не наша власність. З боку самого споживчого товариства дуже великих потуг, щоб зробити, дійсно, цивілізоване місце для торгівлі, ми теж не спостерігаємо. Не споживче товариство, а саме якраз підприємці ринку надавали величезну допомогу у обороні міста: плівка, скоби, взуття, уніформа, продукти”, – розповідає Олександр Бакликов, Лебединський міський голова.

Голова Сумської обласної спілки споживчих товариств Магомед-Шаріп Галаєв говорить, що охорона ринку не входила до структури їхньої спілки, а земля під ринком надана їм в постійне користування.

“Охорона, яка там була і з якою уклали договори підприємці, до якої ми ніякого відношення не мали, так, вона залишила свої робочі місця. Однак директорка ринку Оксана Карпенко заплатила за охорону людям, які там організували охорону, 5 тис. грн. За три тижні директорка ринку організувала свою охорону. Коли вона організувала свою охорону, ці люди, які там сьогодні називаються кооперативом “Креон”, вони почали не пускати її на свою законну територію, на законний ринок, на який є всі основні документи”, – прокоментував Магомед-Шаріп Галаєв, голова Сумської обласної спілки споживчих товариств.

Він говорить, що звернувся до поліції через спробу представників новоствореного кооперативу “Креон” рейдерського захоплення ринку. Відкрите кримінальне провадження. Чоловік показав свою копію першого статуту ринку, де збігаються лише перша сторінка зі статутом, який Суспільному показували у Лебедині, але решта тексту – інша.

“У нас не інший статут, а в нас законний статут. Ці статути проходять реєстрацію у відповідних органах і Держреєстрі, і в статуправлінні, і в органах місцевого самоуправління. У нас цей статут законний, і в цьому статуті є один власник – це Сумська облспоживспілка. Ніяких там немає інших співвласників”, – каже Магомед-Шаріп Галаєв, голова Сумської обласної спілки споживчих товариств.

Керівниця правового управління Облспоживспілки Олена Єременко говорить, що ніяких реорганізацій з дня заснування Лебединського ринку не було, була лише зміна назв.

“З 1993 року по даний час код цього підприємства не змінювався, він єдиний, він внесений до Державного реєстру. Тобто, підприємство не реорганізовувалося, не ліквідовувалося. Воно як існувало у 1993 році, і як було власністю Сумської облспоживспілки, бо тільки Сумська облспоживспілка була засновником цього підприємства”, – зазначає Олена Єременко, в.о. начальниці правового управління Сумської облспоживспілки.

"Кому належить ринок". В Лебедині на Сумщині підприємці виступили проти адміністрації ринку

Суспільне Суми

Пані Олена говорить, що зараз Лебединський ринок працює за статутом редакції 2019 року і Облспоживспілка готова відстоювати свою позицію в суді.

suspilne

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *