В Охтирській громаді з 2016 року перейменували 67 назв вулиць та провулків та є такі, які перейменували двічі й тричі, розповіла заступниця Охтирського міського голови Надія Пітюкова. Нині ж у міськраді отримали звернення від проєкту “Деколонізація. Україна”, на перейменування ще частини вулиць, пише Суспільне.
Вулицю Грибоєдова на Юрія Самброса перейменували в Охтирці у липні 2024 року, розповідає Михайло Мельник, який має тут будинок. Чоловік додає, єдине, що знає про Самброса – він педагог з Тростянця.
“В будь-якому випадку це на порядок краще, ніж Грибоєдов. Тому, ми “за”. Десь незручно. Знову ж таки, можливо, у нас був варіант Затишна вулиця. То от тоді більшість голосували мешканців. Бо в нас така вуличка, найкоротша в місті, здається, маленька, і от Затишна – це якраз і описує. Чому вийшло на Юрія Самброса? Не знаю. Головне, що не Грибоєдова”, – каже місцевий житель Михайло Мельник.

В Охтирці 87 вулиць і 172 провулки, з них у 2023 році лишалося 43 у списку топонімів, що підлягали перейменуванню згідно з законами про декомунізацію та дерусифікацію, розповідає членкиня громадської ради при міськвиконкомі Ольга Косарєва.
Вона разом з однодумцями брала участь у перейменування 15 вулиць. Жінка розповідає, понад 30 років тривала боротьба за перейменування.

“Це рішення сесії, немає числа, бо навіть зверніть увагу надруковано на машинці 93 року. Саме тоді у нашій міській раді була така патріотична більшість Народного Руху України і вони змогли зібрати необхідні матеріали щодо перейменування вулиць. Уже тоді вони пропонували площу Успенську, Козацьку, вулицю Хвильового, вулицю Виговського, Довгополюка. І тільки в 22-му році половина цього списку була затверджена Охтирською міською радою”, – каже членкиня громадської ради.

Півтора місяця тому в Охтирську міську раду надійшло звернення від співзасновника проєкту “Деколонізація. Україна” Вадима Позднякова стосовно перейменувань вулиць 8 Березня, Короленка, Революції, Черняхівського та провулків Правдинського, Братського, Мєндєлєєва.
Для змін цих назв підстав немає, говорить заступниця Охтирського міського голови Надія Пітюкова, яка очолює комісію з питань перейменування вулиць.

“Ми виконуємо відповідні накази розпорядження Кабінету Міністрів, і в нас всі вулиці декомунізовані та дерусифіковані. Щодо трактування цього закону, який може підпадати щось або не підпадати, є Національна служба Інститут пам’яті, який визначає, чи підлягає та, чи інша назва до перейменування. А також враховується громадська думка міста. Всі перейменування вулиць, які в нас відбулися, вони відбулися з участю громадськості. Це проходили обговорення, голосування, приймалися пропозиції”, – каже Надія.
Долучилась до процесу перейменування близько 10 років тому, коли працювала в музеї, розповідає Олена Бойко, головна спеціалістка відділу культури і туризму Охтирської міської ради. Процес перейменування у громаді триває з 2016 року і нині перейменовані 67 топонімів.

“Працівники краєзнавчого музею були дотичні до цього процесу, формуючи, надаючи історичні довідки на тих особистостей, які були визначені робочою групою з перейменування активістами нашої громади для перейменування. У 2024 році для перейменування тої чи іншої вулиці чи провулку було запропоновано декілька назв на одну. І вже відповідно до того, як проголосували містяни і було визначено назву тієї чи іншої вулиці”, – пояснює Олена.
Артем Тананіко живе на вулиці Ракетників. Колишня її назва – ХХ Партз’їзду.
“Чесно кажучи, принципової різниці немає взагалі, як називається вулиця, якби на загальне життя це не повпливало зовсім. У мене є знайомий з міста Харкова, де також перейменували вулицю і через документацію по фізичній особі підприємцю це були проблеми саме в податковій і трошки бюрократичних проблем було”, – каже мешканець Охтирки Артем.
Анна Сухина живе на вулиці Соборній, колишній Челюскіна. Дівчина підтримує перейменування та, додає, сама не долучалася до пошуку нової назви.
“Хай ростуть інші покоління, вони будуть бачити не старі прізвища російських, а нові українські”, – каже містянка.

Заступниця міського голови Надія Пітюкова говорить, після перейменування вулиць місцеві жителі успішно оскаржували у суді деякі назви. Наприклад, колишня вулиця Московська у 2016 році була перейменована у Мироносицьку, потім до 2022 року – знову мала назву Московська, а після визволення Сумщини від російських військ її назвали на честь 93-ї бригади “Холодний Яр”. Виконком підтримав звернення містян і цей варіант розв’язання питання можливий для всіх, незгодних з назвою будь-якого топоніма, додає заступниця міського голови.