Тюбінгові покатушки: за вечір до дитячої лікарні Сум потрапило четверо травмованих дітей

Усі діти та, мабуть, і дорослі з нетерпінням чекають на зимові розваги, коли у сніжний день можна насолодитися веселими покатушками на вулиці. Беззаперечними лідерами останніх років серед них є тюбінги. Або, як їх ще називають, тюби чи «ватрушки», на які схожі ці надувні санчата. Однак вони набагато небезпечніші, ніж звичайні!

Хоча виробники чи продавці тюбінгів запевняють, що батьки можуть не турбуватися про синці, садна або травми, тому що їх конструкція максимально продумана для того, щоб зробити процес катання дітей із гірки комфортним та безпечним, медики категоричні: це не так! Підтвердження тому – випадки з травмованими сумчанами.

На жаль, «найурожайнішим» був минулий тиждень, коли за один вечір до Сумської дитячої лікарні Святої Зінаїди потрапило відразу четверо дітей. «Із п’ятої вечора в нас було зафіксовано чотири звернення з приводу травмувань у результаті катання на тюбінгах, – розповідає Олена Костюкова, лікар – ортопедтравматолог Сумського міського центру дитячої хірургії, ортопедії та травматології КНП «Дитяча клінічна лікарня Св. Зінаїди». – Першим із переломом кісток передпліччя зі зміщенням до лікарні потрапив 10-річний хлопчик, який постраждав на гірці в селі. Вправляння проводилося в умовах стаціонару під загальним знеболюванням. Потім – із травмою ноги та голови швидкою була доправлена дівчинка. Ушкодження були незначними, тож дитина не потребувала ушпиталення чи якоїсь спеціалізованої допомоги. Наступною також була дівчинка, яка спускалася на тюбінгу з невеликої гірки та врізалася в паркан. У результаті – перелом гомілки без зміщення. Травмованій була накладена пов’язка. І вже біля 20:30 привезли 13-річного підлітка, який постраждав на території дитячого парку «Казка», зазнавши складних травм. Дитину помістили до відділення реанімації».

Як зазначають медики, такі зимові розваги часто можуть закінчитися неприємностями. Небезпеку становить те, що тюби здатні розвивати дуже велику швидкість. Вони некеровані, закручуються навколо своєї осі під час спуску та не мають гальм. Тоді як на звичайних санчатах можна загальмувати ногами, згрупуватися і в разі потреби – перевернути їх чи самостійно звалитися набік. До того ж діти (та й дорослі) зазвичай катаються в не обладнаних для цього місцях. До речі, найчастіше травмуються саме на стихійних гірках. Серед пошкоджень, які можна отримати під час катання на тюбінгу, – травми голови, переломи кінцівок, у тому числі відкриті. Дуже прикро, що трапляються й тяжкі випадки, як це сталося з 13-річним хлопчиком.

– У дитини переломи кісток черепу, є крововилив під оболонки головного мозку, відзначається пригнічення свідомості, – розповів завідувач відділенням анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії КНП «Дитяча клінічна лікарня Св. Зінаїди» Олександр Хоменко. – У самій речовині мозку – ділянки контузії. Це дуже складні травми, які потребують інтенсивного лікування. До того ж вони несуть загрозу здоров’ю людини. Стан хлопчика поки що важкий. Про прогнози зараз не говоримо. Триває лікування. Тож такі небезпечні розваги мають насторожити дорослих! Все ж здоров’я та життя дітей – найголовніше для кожного з батьків.

Дорослим не варто відпускати дитину кататися на тюбінгу саму, зазначає Олена Костюкова. Слід супроводжувати її, дослідити місцевість, а іноді – й першим самому проїхати, щоб побачити «підводне каміння» гірки.

Адже будь-яка перешкода на шляху є серйозною загрозою, тому використання надувних «ватрушок» можливо тільки на спеціально підготовлених трасах чи облаштованих місцях, де схил не перевищує 20 градусів, на них немає рослинності, а спеціальні жолоби запобігають виїзду за межі. Завжди повинен дотримуватися безпечний режим катання – тільки по одному. Парне використання також може призвести до травм.

Де і як небезпечно кататися

– по нерівній поверхні (включаючи трампліни);

– на льоду;

– зчепившись з іншими «ватрушками»;

– стоячи або підстрибуючи;

– прив’язуючи тюбінг до автомобіля і т. д.

Не можна садити маленьких дітей із собою, адже на швидкості їх неможливо утримати, або ж – можна їм нанести травму вагою свого тіла. Приблизний вік, допустимий для катання дітей на тюбінгових гірках, – 6 років.

Тюбінг розвиває швидкість, яку можна порівняти з гірськими лижами або сноубордом, однак ви не часто зустрінете дітей, що катаються з гірки в захисних обладунках. Використання захисного шолома дітьми – обов’язково! Не зайвими будуть і наколінники, налокітники та інше професійне спорядження, яке покликане максимально убезпечити дитину чи дорослого.

shans.com.ua

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *