Вони точно представляють саме твої інтереси?
|Для чого деякі люди в Україні наполегливо хочуть стати депутатами місцевих рад або навіть народними? Яку саме мету вони переслідують, коли через одну каденцію знову балотуються в раду, щоб отримати мандат? Чи є від них користь громадам та країні?
Нагадуємо, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їхні доручення.
На жаль, ставши депутатами, переважна більшість обранців має права, але забуває про відповідальність перед виборцями, а виконання доручень – це взагалі зі сфери фантастики.
Починаючи з цієї публікації, ми поступово розповідатимемо про депутатів Сумської міськради і намагатимемося разом з вами отримати відповіді на питання, які прозвучали спочатку. Щоб наступного разу знову не помилитися у власному виборі й не шкодувати про нього…
Депутат Сумської міськради Акпєров Вадим Вагіфович
У 2011 році він закінчив Українську академію банківської справи Нацбанку України, спеціальність – «менеджер зовнішньоекономічної діяльності», після чого 5 років працював менеджером-економістом, комерційним директором НВП ТОВ «Еко-Центр», заснованого його батьком.
З цього моменту (Згідно даних сайту Чесно – ред.) політична кар’єра Вадима Акпєрова стрімко помчала вгору. У 2015 році він встиг побути директором КП «Сумиоблагроліс», виконував обов’язки директора ДП «Сумський державний селекційний центр», балотувався і був обраний до Сумської районної ради від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та в результаті навіть став головою Сумської районної ради.
Одразу після цього він встиг сісти у крісло першого заступника голови Сумської ОДА і навіть побути в.о. голови Сумської ОДА. Також він балотувався у народні депутати та намагався замахнутися на посаду міського голови міста Суми. На даний час В. Акпєров – депутат СМР (лідер фракції «Європейська солідарність»), голова бюджетної комісії. Був радником начальника Сумської військової адміністрації, але там щось не зрослося, тож сьогодні дає поради в.о. міського голови Артему Кобзарю (партія «Слуга народу»). Тут зрослося.
Дуже хотілося б вірити в те, що цій стрімкій кар’єрі молодий та амбітний політик завдячує своєму таланту. Але реалії сьогодення в Україні говорять про те, що все це дуже недешево навіть за наявності таланту.
До речі про декларації
У 2019 році Вадим Акпєров задекларував 628 000 гривень доходу (включно з 50 000 грн від продажу рухомого майна). 2020 року на посаді голови Сумської райради В. Акпєров заробив близько 644 000 гривень. 2021 року його доходи впали до 64500 гривень (страхові виплати центру зайнятості). У 2022 році в його декларації значиться вже 360 000 (виплати військовослужбовця ОТЦК та СП).
А в 2023 його доходи становили: 246 000 гривень (ОТЦК та СП), 50 000 гривень (ВЧ 0139 Бригада охорони Генштабу) та 38 300 гривень (НУОУ, ВЧ А2250, база забезпечення університету).
Ми надіслали інформаційні запити, щоб дізнатися цікаві для нас деталі. Поки що отримали відповідь лише з Міноборони щодо служби В. Акпєрова у ВЧ А2250, де той прослужив з 28.10.2023 року до 05.01.2024 року (довідка додається). І ось тут помітили дещо дивне: сума доходу не збігається із заявленою у декларації за 2023 рік.
Слід зазначити, що для того, аби розібратися в деклараціях Вадима Акпєрова, треба збирати клуб знавців. Приміром, у декларації за 2020 рік він вказує автомобіль HONDA ACCORD 2018 р. в., який зареєстрований на його дружину.
Це авто також зазначено у декларації за 2021 рік. А ось у декларації за 2022 рік це авто вже не значиться, так само як немає жодної інформації про його продаж, відчуження тощо. І лише у декларації за 2023 рік з’являється графа «Відчуження рухомого майна» і сума 980 000 гривень. Загалом, за великого бажання, до такого декларанта у компетентних органів можуть виникнути питання.
Звіт депутата
Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає щорічний звіт депутатів перед виборцями. На сайті СМР у розділі з інформацією про депутата Вадима Акпєрова в графі «Звіти про депутатську діяльність» значиться лише 1 речення: «2022-2023 роки проходив службу в Збройних Силах України». Але хіба ж він депутат СМР тільки із 2022 року?
Скажімо, депутат Володимир Чепік (теж від «Європейської солідарності») також служив, але все-таки прозвітував перед виборцями. Депутат Олег Резнік («Слуга народу») проходить службу, але за 2021 рік його депутатський звіт на сайті СМР розміщено.
Можливо депутат В. Акпєров просто не міг виконувати свої депутатські обов’язки, бо постійно служив? Не було часу? Якби це було так, то жодних питань до нього не було б.
Але згаданий депутат у 2022 році був присутній на всіх 10 засіданнях планово-бюджетної комісії СМР. Також він був присутній на всіх сесіях СМР, які відбулися у тому ж році.
У 2023 році, незважаючи на службу в ЗСУ, він також був на всіх засіданнях комісії і пропустив лише 4 сесії. Тобто як обраний депутат він брав активну участь у прийнятті рішень, які стосувалися життєдіяльності міста і не тільки, подавав депутатські запити, але прозвітувати як депутат перед виборцями не спромігся, пославшись на службу в ЗСУ. А це вже може бути підставою для відкликання депутата за народною ініціативою, як зазначено у п.16 того ж Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Для цього достатньо, щоб з’явився ініціатор з такою ініціативою.
Вітер змін по-сумськи
На офіційному сайті партії ЄС під тегом «Слуга народу» можна простежити чітку позицію згаданої політичної сили стосовно «слуг» та ОПЗЖ. Звучать тези: «пристосуванство – це суть ідеології «Слуг народу» тощо.
Докладніше можна ознайомитись тут https://eurosolidarity.org/tag/sluga-narodu/
У Сумах представники ЄС деякий час теж дотримувалися цієї партійної лінії. Скажімо, у 2020 році представники ЄС у Сумській міськраді були проти того, щоб секретарем СМР став представник ПП «Слуга народу». Як написав тоді лідер фракції ЄС В. Акпєров, вони навіть відмовлялися взяти участь у голосуванні.
У 2021 році ЄС в СМР засуджували коаліцію партій СН та ОПЗЖ.
Але раптом щось змінилося у жовтні 2023 року, коли представники ЄС активно підтримали голосування за обрання Артема Кобзаря (ПП «Слуга народу») на посаду секретаря Сумської міськради. Та не просто підтримали: ми були присутні на тій сесії і на власні очі бачили, як В. Акпєров активно сприяв прийняттю цього рішення. У результаті сьогодні в Сумах уже чітко простежується коаліція «Слуг народу» не лише з колишніми представниками ОПЗЖ, але і з ЄС.
То що ж виходить? Що сьогодні ЄС у Сумах у союзі з “пристосуванцями” та “руськім миром”?
Ми обов’язково продовжимо розпочату тему, коли отримаємо усі відповіді на наші запити щодо В. Акпєрова та низки інших депутатів СМР.
Далі буде…