Чи можуть учні ходити в одязі, яка зручна їм, а не школі?
|У школу без форми: можна, але не потрібно?
Чи можуть учні ходити в одязі, яка зручна їм, а не школі?
Напевно ви чули, що в червні цього року президент скасував указ від 1996 року «Про шкільну форму учнів середніх закладів освіти». Тобто шкільна форма тепер не обов’язкова. Так повідомили ЗМІ, так зрозуміли батьки. Але деякі школи сприйняли це інакше.
Минулого тижня звернулася сумчанка Оксана Романюк, мама школяра:
– Ми можемо дозволити собі форму, хоч вона сьогодні і недешева. Але річ у тім, що обов’язкове правило «чорний низ, білий верх» трохи набридло. Ніколи не могла зрозуміти, чому в чорних джинсах у школу можна, а в блакитних – відразу зауваження. Дитина ходить отримувати знання або на роботу в установу з корпоративними правилами?
-Так що скасування шкільної форми ми в родині прийняли на ура, – продовжує сумчанка, – 1 вересня дитина пішла в класичних синіх джинсах та вишиванці. Мусяць все було нормально, і раптом в щоденнику з’явився перший з кількох зауважень, написаних червоною ручкою: «Де шкільна форма?» Потім: «Прийшов не в шкільній формі» і т.п. Питаю у вчителя, який писав зауваження, у відповідь чую: «Президент скасував шкільну форму радянського зразка. А точніше норми по тканині для форми, а не саму форму ». Як так?
Розмовляла зі знайомим юристом. Він пояснив, що форму таки скасували, тому не варто звертати уваги на зауваження. Але як не звертати, якщо багато батьків згодні з учителем, і тільки деякі висловилися проти. І цих деяких згадують кожного разу на батьківських зборах – не прямо, але так, щоб було зрозуміло, як би натякають: не подобаються правила, може іншу школу пошукаєте? Ось я і цікавлюсь: так скасували шкільну форму чи ні?
СУД ЗААРЕШТУВАВ МАЙНО СУМСЬКОГО СУДДІ МИКОЛИ ШЕРШАКА
З цим питанням ми звернулись до заступника начальника управління освіти Сумської міськради Тетяни Дрига.
– Відповідь на це питання батьки можуть знайти на сайті управління. Якщо коротко, то адміністрація школи разом з батьківським комітетом самі вирішують питання дрес-коду. Яке рішення приймають, таке і буде.
На сайті управління ми дійсно знайшли цю інформацію. Як аргумент управління посилається на ч.1 ст.23 ЗУ «Про освіту», де сказано, що держава гарантує установам освіти академічну, організаційну та фінансову автономію. А також – на ст.28 цього ж закону (громадське самоврядування в закладах освіти), де мова йде про право приймати колективні рішення.
Але радник міністра освіти України Оксана Макаренко іншої думки. У вересні 2019 року в інтерв’ю ЗМІ на питання про шкільну форму вона пояснила: «Батькам, які з цим не згодні, потрібно проявити активну позицію. Ви можете не одягати свою дитину в шкільну форму. Можете ініціювати збори органів місцевого самоврядування школи і ще раз обговорити цю тему, посилаючись на новий указ президента про скасування шкільної форми ».
Такої ж думки і сумський юрист, якого ми запитали про шкільну форму. Він каже, що поняття «чорний низ, білий верх» – абстрактне. Виходить, що дитина може прийти в чорних шортах і білій майці. З одного боку, це буде виглядати, м’яко кажучи, не дуже, але з іншого – він не порушить прийняті школою правила.
«Школи з батьками можуть приймати різні рішення з одним лише уточненням – якщо це не суперечить законодавству України. На сьогодні закон не передбачає якихось норм щодо шкільної форми. Тому примушувати дитину надіти те, в чому йому некомфортно, – це порушення його прав. І те, що батьків змушують купувати дітям певний одяг, навіть якщо питання стоїть тільки в кольорі тканини, теж можна трактувати як порушення їх прав. А якщо у них є одяг для дитини, але немає, наприклад, чорних штанів і вони не можуть собі їх дозволити з тієї чи іншої причини, дитина що, повинна сидіти вдома і не ходити до школи? Але ж є такі сім’ї. Більшість у школі хоче ходити в чорно-білому? Це їх право. Але це не означає, що інші повинні підкоритися тому, що нав’язує більшість. І ці зауваження в щоденнику, згадки на зборах можуть бути розцінені як тиск», – прокоментував юрист.
Підводимо підсумок. Як би школи не пручалися індивідуальному вибору одягу учнями, це право і вибір дітей та їх батьків. Основне завдання школи – дати знання дитині, а не контролювати, в чому він ходить.
До того ж давайте будемо об’єктивні. Якщо в школі прийнято рішення про дрес-код, то його в першу чергу повинна виконувати сама адміністрація разом з усіма, хто в цій школі працює: викладацький склад, персонал. «Чорний низ, білий верх» для всіх! Але цього ж немає.