Антибіотики в Україні продаватимуть за рецептом

Відповідно до нового плану, починаючи з 2021 року електронний рецепт виписуватимуть на деякі життєво важливі ліки, з 2022-го — на всі антибіотики, а з 2023-го паперовий рецепт більше не знадобиться ні на що, усі вони будуть електронні і в спеціальній базі.  

Про впорядкування ринку ліків та введення електронного рецепту розповів під час брифінгу міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

“Вже у 2021 році ми запровадимо електронний рецепт на наркотичні засоби, інсуліни та імуносупресивні препарати. У 2022 році ми збираємося зробити електронний рецепт на всі антибіотики, а у 2023-му  —  на решту рецептурних засобів. Тобто, починаючи з 2023 року ми хочемо, аби повністю запрацювала система: щоб всі лікарські засоби, які повинні відпускатися по рецептах, відпускалися виключно по електронних рецептах. Це правильно, це світова практика, і по-іншому бути  не може”,  —  заявив міністр охорони здоров’я.

Для довідки:

Наркотичні засоби регулярно купляють в аптеках люди з важкими хронічними захворюваннями (наприклад, онкологічними) для знеболювання. Інсулін потрібен людям з діабетом. Імуносупресивні препарати призначають після операцій з пересадки органів, аби не допустити відторгнення пересаджених тканин. Також ці ліки призначають при запаленнях, коли причина невизначена, та інших станах.

На думку міністра охорони здоров’я, електронні рецепти мають унеможливити самолікування людей та допомогти покращити медичне обслуговування.

“Наприклад, захворіла людина. Вона одразу лізе в інтернет, дивиться на якихось форумах яким чином лікуватися, просто йде в аптеку та купує лікарські засоби, які дуже часто повинні відпускатися за рецептурними бланками. Це все потім напряму впливає на ваше здоров’я. Наприклад, коли люди починають безконтрольно приймати антибіотики, в майбутньому це викликає резистентність (тобто стійкість,  —  ред.) у людини до антибактеріальної терапії. Це означає: якщо дійсно потім необхідно буде вживати антибіотик при захворюванні, то він просто не буде дієвим. Ви просто шкодите своєму організму”,  —  пояснює Максим Степанов.

На Сумщині тренувалися знищувати диверсантів (фоторепортаж)

Також, електронні рецепти будуть фіксуватися в єдиній медичній системі, тому можна буде прослідкувати чи потрібно було виписувати той чи інший препарат, і це має покращити якість надання медичної допомоги людям.

Нагадаємо, продаж антибіотиків виключно за електронними рецептами відповідає ухваленому минулого року Національному плану дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Також в цьому плані прописали обмеження використання протимікробних препаратів як стимуляторів росту у тваринництві, птахівництві та рослинництві.

Зазначимо, на початку 1990-х в українських аптеках ліки продавалися за рецептом лікаря. Були чинними переліки лікарських препаратів, які мали відпускатися за рецептом. Але з комерціалізацією аптечних мереж цей закон фактично перестали виконувати. У 2005 році цей перелік втратив чинність. Наразі в Україні діє перелік лікарських засобів, які можна продавати без рецепта. Антибіотики та інсулін в ньому відсутні. Але все одно в українських аптеках можна вільно купити антибіотик та більшість препаратів з асортименту аптек. А за паперовим рецептом продають лише сильнодіючі, наркотичні препарати.

freeradio

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *